Skip to content

29 Primrose Dr

Elmer, NJ 08318

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2025

Property Information

Block403
Lot4
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1S-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,800
28%
Improvement Value:$126,800
72%
Total Assessment$176,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,468+5.6%
2024$7,075+4.1%
2023$6,796+12.4%
2022$6,047+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,560DeedBook 4598, Page 1570Recorded8/3/2021

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 1192, Page 336

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 1161, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 1117, Page 168