Skip to content

1498 Parvin Mill Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1950

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block601
Lot4
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
27%
Improvement Value:$106,600
73%
Total Assessment$147,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,217+5.6%
2024$5,889+4.1%
2023$5,657+2.8%
2022$5,501+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950