Skip to content

439 Upper Neck Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1992

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Feb 15, 2017

Property Information

Block701
Lot20.01
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-L-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,881
Acreage4.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,700
20%
Improvement Value:$228,000
80%
Total Assessment$284,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,040+5.6%
2024$11,405+4.1%
2023$10,955+2.8%
2022$10,653+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000

From: PAR THREE MANAGEMENT LLC

To: SLAWSKI, JAMIE W

Sq Ft1,881DeedBook 4199, Page 881Recorded2/22/2017

Property Sale

Sale
$345,000

From: HENCE, STEVEN

To: PAR THREE MANAGEMENT

Sq Ft1,881DeedBook 4037, Page 480Recorded1/20/2016

Property Sale

Sale
$399,900
DeedBook 1215, Page 335

Property Sale

Sale
$334,900
DeedBook 1121, Page 239

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 906, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 799, Page 296