Skip to content

584 Lawrence Corner Rd

Elmer, NJ 08318

Built 2007

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
Sep 14, 2004

Property Information

Block801
Lot40.02
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,361
Acreage2.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
11%
Improvement Value:$397,700
89%
Total Assessment$448,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,950+9.7%
2024$17,270+4.1%
2023$16,589+2.8%
2022$16,132+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 1171, Page 192