Skip to content

55 Alvine Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1970

Last Sale Price
$84,500
Last Sale Date
Aug 25, 1988

Property Information

Block801
Lot9
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-Z
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,106
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
29%
Improvement Value:$115,900
71%
Total Assessment$162,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,889+5.6%
2024$6,526+4.1%
2023$6,268+2.8%
2022$6,096+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 726, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1970