Skip to content

623 Salem-Quinton Rd

Salem, NJ 08079

Built 1941

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Mar 15, 2021

Property Information

Block10
Lot2
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,482
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
17%
Improvement Value:$104,900
83%
Total Assessment$125,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,778+7.6%
2024$4,439+11.5%
2023$3,981+2.4%
2022$3,889-3.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$166,000
Sq Ft1,482DeedBook 4585, Page 1204Recorded4/13/2021

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,482DeedBook 3945, Page 671Recorded6/16/2015

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3260, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1941