Skip to content

135 Sherron Ave

Salem, NJ 08079

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2000

Property Information

Block12
Lot12
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
19%
Improvement Value:$112,700
81%
Total Assessment$138,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,014+8.0%
2024$4,641+12.2%
2023$4,136+2.5%
2022$4,034-10.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 856, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1950