Skip to content

173 Hilliard Ave

Salem, NJ 08079

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Apr 10, 2025

Property Information

Block12
Lot24
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,054
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,600
18%
Improvement Value:$101,200
82%
Total Assessment$123,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,698+7.6%
2024$4,365+11.5%
2023$3,915+22.8%
2022$3,188-11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,054DeedBook 4727, Page 543Recorded4/30/2025

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,054DeedBook 4578, Page 1906Recorded2/16/2021

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft984DeedBook 3675, Page 110Recorded10/10/2013

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 1022, Page 215

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 990, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1956