Skip to content

9 Waterworks Rd

Salem, NJ 08079

Built 1900

Last Sale Price
$79,901
Last Sale Date
May 30, 2018

Property Information

Block24
Lot27
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,202
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,300
17%
Improvement Value:$78,100
83%
Total Assessment$94,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,582+25.1%
2024$2,863+11.5%
2023$2,568+2.4%
2022$2,508-9.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$79,901

From:

To:

Sq Ft1,202DeedBook 4436, Page 74Recorded6/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 1900