Skip to content

17 Lake Ave

Quinton, NJ 08072

Built 1968

Last Sale Price
$32,500
Last Sale Date
Apr 12, 2019

Property Information

Block24
Lot36
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
13%
Improvement Value:$114,200
87%
Total Assessment$131,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,990+7.6%
2024$4,637+11.5%
2023$4,158+2.4%
2022$4,062-18.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$32,500

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 4521, Page 1011Recorded4/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 1968