Skip to content

16 East Ave

Quinton, NJ 08072

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2024

Property Information

Block25
Lot7
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,372
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,900
12%
Improvement Value:$122,200
88%
Total Assessment$139,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,029+8.0%
2024$4,655+12.2%
2023$4,148+2.5%
2022$4,047-4.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 937, Page 97

Property Sale

Sale
$2,850
DeedBook 775, Page 283

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 689, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1880