Skip to content

13 Jericho Rd

Salem, NJ 08079

Built 1948

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 24, 2016

Property Information

Block28
Lot15
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
20%
Improvement Value:$67,000
80%
Total Assessment$83,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,180+7.6%
2024$2,955+11.5%
2023$2,650+2.4%
2022$2,589-10.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 4095, Page 843Recorded5/27/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook 611, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 1948