Skip to content

342 Hogate Blvd

Salem, NJ 08079

Built 1988
Farm (Regular)

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Sep 14, 2012

Property Information

Block28
Lot34
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
13%
Improvement Value:$145,900
87%
Total Assessment$168,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,391+7.6%
2024$5,938+11.5%
2023$5,325+2.4%
2022$5,202+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3496, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1988