Skip to content

97 Main St

Salem, NJ 08079

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$334,000
Last Sale Date
Dec 12, 2025

Property Information

Block28
Lot9
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,173
Acreage8.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,000
15%
Improvement Value:$216,200
85%
Total Assessment$255,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,685+7.6%
2024$8,998+11.5%
2023$8,069+2.4%
2022$7,883+38.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$334,000
Sq Ft6,173DeedBook 4749, Page 818Recorded12/17/2025

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 3773, Page 500Recorded5/20/2014

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 3417, Page 62