Skip to content

12 Waterworks Rd

Salem, NJ 08079

Built 1930

Last Sale Date
Mar 26, 2001

Property Information

Block32
Lot31
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
38%
Improvement Value:$44,000
62%
Total Assessment$71,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,463+8.5%
2024$2,271+12.9%
2023$2,011+2.7%
2022$1,959-16.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1066, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1930