Skip to content

194 Quinton-Marlboro RdSalem, NJ 08079

Built 1950

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Apr 28, 2017

Property Information

Block33
Lot24
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage3.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
21%
Improvement Value:$112,500
79%
Total Assessment$142,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,404+7.6%
2024$5,021+11.5%
2023$4,503+2.4%
2022$4,399+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 4249, Page 752Recorded6/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950