Skip to content

517 Salem-Quinton Rd

Salem, NJ 08079

Built 1930

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Sep 30, 1993

Property Information

Block3
Lot8
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,600
14%
Improvement Value:$104,900
86%
Total Assessment$122,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,649+7.6%
2024$4,319+11.5%
2023$3,873+2.4%
2022$3,784+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 863, Page 117

Property Sale

Sale
$30,500
DeedBook 789, Page 66

Property Sale

Sale
$30,500
DeedBook 643, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1930