Skip to content

98 Cool Run RdBridgeton, NJ 08302

Built 1991

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jan 5, 2018

Property Information

Block40
Lot21.01
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,803
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
13%
Improvement Value:$150,700
87%
Total Assessment$173,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,573+7.6%
2024$6,107+11.5%
2023$5,477+2.4%
2022$5,350-5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,803DeedBook 4359, Page 135Recorded1/23/2018

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 1231, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1991