Skip to content

156 Telegraph RdBridgeton, NJ 08302

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 21, 2025

Property Information

Block47
Lot12
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage1.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,700
78%
Improvement Value:$6,400
22%
Total Assessment$29,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,104+7.6%
2024$1,026+11.5%
2023$920+2.4%
2022$899-45.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft912DeedBook 4734, Page 1864Recorded7/25/2025

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft912DeedBook 4710, Page 607Recorded10/25/2024

Property Built

Built

Year Built: 2006