Skip to content

400 Quinton-Marlboro RdBridgeton, NJ 08302

Built 1985
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2015

Property Information

Block50
Lot6
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,736
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
9%
Improvement Value:$225,000
91%
Total Assessment$247,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,393+7.6%
2024$8,727+11.5%
2023$7,826+2.4%
2022$7,645+5.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 635, Page 247