Skip to content

149 Cool Run RdBridgeton, NJ 08302

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 13, 2007

Property Information

Block53
Lot10
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,722
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,500
9%
Improvement Value:$197,600
91%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,989+7.9%
2024$7,405+11.9%
2023$6,615-1.4%
2022$6,706+15.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007