Skip to content

212 Jericho Rd

Salem, NJ 08079

Built 1948

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Jan 31, 1997

Property Information

Block55
Lot2
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
10%
Improvement Value:$178,900
90%
Total Assessment$199,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,579+7.6%
2024$7,041+11.5%
2023$6,315+2.4%
2022$6,169+38.2%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 953, Page 309

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 926, Page 310

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 716, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1948