Skip to content

14 Gravelly Hill RdBridgeton, NJ 08302

Built 1988

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Feb 15, 2018

Property Information

Block57
Lot2.01
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
17%
Improvement Value:$104,800
83%
Total Assessment$126,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,789+7.6%
2024$4,450+11.5%
2023$3,990+2.4%
2022$3,898-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 4376, Page 127Recorded2/21/2018

Property Sale

Sale
$115,300
DeedBook 1237, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1988