Skip to content

65 Cohansey RdBridgeton, NJ 08302

Built 1960

Last Sale Date
Sep 28, 2018

Property Information

Block58
Lot6
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage1.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,400
18%
Improvement Value:$111,500
82%
Total Assessment$135,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,157+7.6%
2024$4,792+11.5%
2023$4,297+2.4%
2022$4,198+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960