Skip to content

19 Mickels Mill RdBridgeton, NJ 08302

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2021

Property Information

Block67
Lot32
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,000
19%
Improvement Value:$82,000
81%
Total Assessment$101,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,833+7.6%
2024$3,561+11.5%
2023$3,194+2.4%
2022$3,120-2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 993, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1930