Skip to content

203 Spruce Ave

Salem, NJ 08079

Built 1955

Last Sale Date
Aug 23, 2003

Property Information

Block102
Lot13
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class15
DescriptionSB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
47%
Improvement Value:$37,500
53%
Total Assessment$71,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,846+4.6%
2024$5,589+8.3%
2023$5,160+2.1%
2022$5,057+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1129, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1955