Skip to content

28 Front St

Salem, NJ 08079

Built 1990
Commercial

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jan 10, 2018

Property Information

Block10
Lot19
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,800
23%
Improvement Value:$46,200
77%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,755+4.6%
2024$5,503+8.3%
2023$5,081+2.1%
2022$4,978-9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 4359, Page 181Recorded1/23/2018

Property Sale

Sale
$27,100
DeedBook 3503, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1990