Skip to content

173 Cook Ave

Salem, NJ 08079

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2024

Property Information

Block113
Lot5
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class15
DescriptionSS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,641
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
38%
Improvement Value:$30,000
63%
Total Assessment$48,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,947+4.6%
2024$3,773+8.3%
2023$3,484+2.1%
2022$3,414+0.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$24,000

From:

To:

Sq Ft1,641DeedBook 4515, Page 1658Recorded2/25/2019

Property Sale

Sale
$63,150
DeedBook 1163, Page 332

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 904, Page 28

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 786, Page 119

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 643, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1945