Skip to content

450 Afton Dr

Salem, NJ 08079

Built 1969

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block119
Lot12
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class27
Description1/2 2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,518
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,800
25%
Improvement Value:$22,800
75%
Total Assessment$30,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,516+4.6%
2024$2,405+8.3%
2023$2,221+2.1%
2022$2,176+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$50,000
Sq Ft1,518DeedBook 4642, Page 653Recorded8/26/2022

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1229, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1969