Skip to content

472 Kent St

Salem, NJ 08079

Built 1965

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
May 30, 1996

Property Information

Block120
Lot7
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class27
Description1/2 2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,800
26%
Improvement Value:$22,200
74%
Total Assessment$30,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,467+4.6%
2024$2,358+8.3%
2023$2,177+2.1%
2022$2,134+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 935, Page 172

Property Sale

Sale
$38,900
DeedBook 659, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1965