Skip to content

36 Market St

Salem, NJ 08079

Built 1960
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 16, 2025

Property Information

Block16
Lot9
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
DescriptionBLDG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,200
10%
Improvement Value:$225,000
90%
Total Assessment$251,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,654+4.6%
2024$19,747+8.3%
2023$18,232+2.1%
2022$17,865+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4728, Page 1287Recorded5/15/2025

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 1017, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1960