Skip to content

75 Seventh St

Salem, NJ 08079

Built 1925

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Dec 9, 2022

Property Information

Block17
Lot12
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class27
Description1/2 DF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,900
23%
Improvement Value:$23,200
77%
Total Assessment$30,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,475+4.6%
2024$2,366+8.3%
2023$2,185+2.1%
2022$2,141+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft1,386DeedBook 4651, Page 1575Recorded12/13/2022

Property Sale

Sale
$45,000
Sq Ft1,386DeedBook 4614, Page 1116Recorded12/16/2021

Property Sale

Sale
$35,000
Sq Ft1,386DeedBook 4614, Page 1111Recorded12/16/2021

Property Sale

Sale
$26,000

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 4420, Page 595Recorded5/18/2018

Property Built

Built

Year Built: 1925