Skip to content

99 Seventh St

Salem, NJ 08079

Built 1890

Last Sale Price
$36,750
Last Sale Date
Jun 25, 2019

Property Information

Block18
Lot1
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class15
DescriptionSB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,943
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,500
17%
Improvement Value:$56,000
83%
Total Assessment$67,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,550+4.6%
2024$5,306+8.3%
2023$4,899+2.1%
2022$4,801+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$36,750

From: FANNIE MAE AKA FED NAT MORTG ASSOC

To: JOHNSON, SONITA

Sq Ft2,943DeedBook 4527, Page 854Recorded6/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 1890