Skip to content

127 1/2 Grant St &143 1/2

Salem, NJ 08079

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block28
Lot44
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
DescriptionSF & BARN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage750
Acreage1.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,100
51%
Improvement Value:$17,300
49%
Total Assessment$35,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,911+4.6%
2024$2,783+8.3%
2023$2,569+2.1%
2022$2,518+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 659, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1942