Skip to content

161 Grant St

Salem, NJ 08079

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jan 22, 2026

Property Information

Block28
Lot60
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class27
Description1/2 DF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$6,100
46%
Improvement Value:$7,100
54%
Total Assessment$13,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,085+4.6%
2024$1,038+8.3%
2023$958+2.1%
2022$939+0.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$65,000
Sq Ft1,644DeedBook 4753, Page 1Recorded1/28/2026

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$65,000
Sq Ft1,644DeedBook 4616, Page 1349Recorded1/5/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$40,000
Sq Ft1,644DeedBook 4591, Page 1523Recorded6/3/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$6,000

From:

To:

Sq Ft1,644DeedBook 4197, Page 854Recorded2/17/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3449, Page 982

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3273, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1920