Skip to content

284 E Broadway

Salem, NJ 08079

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2023

Property Information

Block35
Lot9
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
21%
Improvement Value:$31,400
79%
Total Assessment$39,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,248+4.6%
2024$3,105+8.3%
2023$2,867+2.1%
2022$2,809+0.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 953, Page 297

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 933, Page 314

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 757, Page 220

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 702, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1890