Skip to content

383 Grant St

Salem, NJ 08079

Built 1950

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
May 24, 2011

Property Information

Block39
Lot22
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,700
30%
Improvement Value:$36,600
70%
Total Assessment$52,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,300+4.6%
2024$4,111+8.3%
2023$3,796+2.1%
2022$3,720+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3334, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1950