Skip to content

271 Keasbey St

Salem, NJ 08079

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2025

Property Information

Block39
Lot31
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage576
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,100
29%
Improvement Value:$17,000
71%
Total Assessment$24,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,982+4.6%
2024$1,895+8.3%
2023$1,749+2.1%
2022$1,714+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3187, Page 789

Property Sale

Sale
$18,950
DeedBook 867, Page 186

Property Sale

Sale
$18,950
DeedBook 661, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1952