Skip to content

291 Keasbey St

Salem, NJ 08079

Built 1952

Last Sale Date
Dec 30, 1981

Property Information

Block39
Lot42
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage775
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,600
23%
Improvement Value:$24,900
77%
Total Assessment$32,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,672+4.6%
2024$2,555+8.3%
2023$2,359+2.1%
2022$2,311+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 631, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1952