Skip to content

420 E Broadway

Salem, NJ 08079

Built 1890

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Mar 18, 2022

Property Information

Block44
Lot11
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
11%
Improvement Value:$68,800
89%
Total Assessment$77,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,356+4.6%
2024$6,077+38.6%
2023$4,384+2.1%
2022$4,296+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$247,000
Sq Ft1,602DeedBook 4626, Page 66Recorded3/24/2022

Property Sale

Sale
$95,000
Sq Ft1,602DeedBook 4608, Page 73Recorded10/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1890