Skip to content

Griffith St

Salem, NJ 08079

Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jun 18, 2025

Property Information

Block4
Lot1
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
DescriptionFACTORY & LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage7.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,800
98%
Improvement Value:$4,700
2%
Total Assessment$235,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,363+4.6%
2024$18,513+8.3%
2023$17,093+2.1%
2022$16,749+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 4732, Page 1889Recorded7/3/2025

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 954, Page 209

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 850, Page 81