Skip to content

70 Thompson St

Salem, NJ 08079

Built 1890

Last Sale Date
Apr 29, 1992

Property Information

Block50
Lot10
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class27
Description1/2 DF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,900
25%
Improvement Value:$20,600
75%
Total Assessment$27,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,261+4.6%
2024$2,162+8.3%
2023$1,996+2.1%
2022$1,956+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 824, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1890