Skip to content

97 W Broadway

Salem, NJ 08079

Built 1846

Owner
---
Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block52
Lot13
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
DescriptionSB & LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,814
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,600
17%
Improvement Value:$56,900
83%
Total Assessment$68,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,382+4.8%
2024$5,135+8.7%
2023$4,722+2.2%
2022$4,622+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft3,814DeedBook 4738, Page 902Recorded8/28/2025

Property Built

Built

Year Built: 1846