Skip to content

214 Wesley St

Salem, NJ 08079

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2018

Property Information

Block64
Lot27
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,400
40%
Improvement Value:$12,600
60%
Total Assessment$21,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,727+4.6%
2024$1,651+8.3%
2023$1,524+2.1%
2022$1,494+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 4250, Page 476Recorded6/7/2017

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft2,504DeedBook 4075, Page 485Recorded4/19/2016

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 1035, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1900