Skip to content

25 Elm St

Salem, NJ 08079

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2010

Property Information

Block69
Lot33
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,200
23%
Improvement Value:$33,300
77%
Total Assessment$43,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,577+4.6%
2024$3,420+8.3%
2023$3,157+2.1%
2022$3,094+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 1298, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1895