Skip to content

47 Market St

Salem, NJ 08079

Built 1821

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Sep 4, 2018

Property Information

Block6
Lot11
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,277
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,600
13%
Improvement Value:$64,200
87%
Total Assessment$73,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,068+4.6%
2024$5,801+8.3%
2023$5,356+2.1%
2022$5,249+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft3,277DeedBook 4473, Page 476Recorded9/19/2018

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 3523, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1821