Skip to content

79 Thompson St

Salem, NJ 08079

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2007

Property Information

Block76
Lot9
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,900
20%
Improvement Value:$28,200
80%
Total Assessment$35,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,886+4.6%
2024$2,759+8.3%
2023$2,548+2.1%
2022$2,496+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920