Skip to content

37 Oak St

Salem, NJ 08079

Built 1925

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Aug 30, 2016

Property Information

Block77
Lot28
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,500
16%
Improvement Value:$49,300
84%
Total Assessment$58,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,835+4.6%
2024$4,622+8.3%
2023$4,268+2.1%
2022$4,182+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 4134, Page 375Recorded8/31/2016

Property Sale

Sale
$17,000

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 3901, Page 238Recorded2/26/2015

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 1253, Page 168

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1198, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1925