Skip to content

39 Oak St

Salem, NJ 08079

Built 1906

Owner
---
Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 2, 2025

Property Information

Block77
Lot29
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class43
Description1/2 DF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,800
16%
Improvement Value:$40,100
84%
Total Assessment$47,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,938+4.6%
2024$3,765+8.3%
2023$3,477+2.1%
2022$3,407+0.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft2,072DeedBook 4748, Page 1495Recorded12/9/2025

Property Sale

Sale
$94,000
Sq Ft2,072DeedBook 4699, Page 1002Recorded6/26/2024

Property Sale

Sale
$55,000
Sq Ft2,072DeedBook 4637, Page 1402Recorded7/13/2022

Property Sale

Sale
$35,000
Sq Ft2,072DeedBook 4590, Page 1709Recorded5/26/2021

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 1266, Page 216

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 1096, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1906