Skip to content

102 Chestnut St

Salem, NJ 08079

Built 1936

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2025

Property Information

Block79
Lot3
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class27
Description1/2 DF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,600
19%
Improvement Value:$23,200
81%
Total Assessment$28,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,368+4.6%
2024$2,264+8.3%
2023$2,090+2.1%
2022$2,048+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$105,000
Sq Ft1,120DeedBook 4617, Page 1459Recorded1/13/2022

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 816, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1936